RURALIA

RURALIA I–VII

INDEX OF CONTRIBUTORS

Aberg, Alan : II (9–12); VII (1–2), (17–19)

Alfrey, Judith : IV (171–174)

Arneborg, Jette : V (137–145)

Arnold, Susanne : III (273–287); V (174–182), V (183–187); VI (404–411)

Bailly-Maître, Marie-Christine: V (24–33), V (34–42)

Bálek, Miroslav : I (296–300)

Barry, Terry : I (134–141); II (78–86); III (5), III (6–11)

Bayard, Didier : I (227–241)

Bazzana, André : I (176–202); II (140–151), II (152–160); IV (216–231); V (1), V (55–67)

Bärenfänger, Rolf : IV (49–52)

Baug, Irene : VI (219–225)

Bedal, Konrad : IV (240–256)

Belcredi, Ludvík : III (187–201)

Belényesy, Károly : VI (103–109)

Benhima Yassir : III (106–119)

Bentz, Emma : IV (3–12)

Béres, Mária : II (172–180); III (69–82); V (251–255), V (256–260)

Berthier, Sophie : V (261–269)

Biermann, Felix : V (152–173)

Bis-Worch, Christiane : I (154–159)

Blaising, Jean-Marie : III (120–155)

Bond, James : VI (277–294)

Bonin, Thierry : II (97–112)

Boussalh, Mohamed : V (11–13)

Bradley, John : III (288–293), IV (211–215)

Brady, Niall : V (127–136); VI (245–250); VII (91–98)

Brown, Graham : V (84–92)

Buccio, Vincent : VII (219–225)

Bücker, Christel : III (217–232)

Butler, Lawrence : I (119–123)

Cressier, Patrice : V (49–54)

Čaplovič, Dušan : I (269–276)

Černý, Ervín : I (301–305)

Daniels, Robin : I (102–114)

de Longueville, Sylvie : VI (339–353)

del Mar Osuna Vargas, María : V (49–54)

De Meulemeester, Johnny : I (160–170); II (47–51), II (152–160), II (161–171); III (24–36); IV (169–170); V (3–10), V (11–13)

D´Hont, Olivier : V (261–269)

Dewilde, Marc : II (47–51)

Dixon, Piers : III (252–272); IV (187–200); VII (27–46)

Dörfler, Wolfgang : IV (53–57)

Durand, A. (coord.) : V (43–48)

Erbati, Larbi : V (11–13)

Eule, Monika : II (25–33)

Everson, Paul : III (233–239)

Ey, Johannes : V (146–151)

Fau, Laurent : II (126–139)

Faure-Boucharlat, Elisabeth : II (113–125)

Fazekas, István : V (256–260)

Felgenhauer-Schmiedt, Sabine : I (251–261); IV (257–263)

Foucray, Bruno : I (203–210)

Furrer, Benno : IV (143–150)

Gallina, Zsolt : VI (71–81)

Gardiner, Mark : V (73–83); VI (265–276); VII (21–25)

Gerrets, Danny : I (33–46)

Giannichedda, Enrico : I (242–250)

Gläntzer, Volker : IV (58–75)

Gojda, Martin : I (326–330)

Gonon, Thierry : V (34–42)

Gormsen, Gudrun : VII (143–147)

Götz, Alper : VI (389–404)

Gringmuth-Dallmer, Eike : I (17–28); II (34–35)

Gróf, Péter : VI (163–166)

Gróh, Dániel : VI (163–166)

Grivaud, Gilles : I (217–226)

Groenewoudt, Bert : VI (327–337); VII (149–180)

Gutscher, Daniel : VII (309–313)

Habovštiak, Alojz : I (269–276)

Hale, Alex G. C. : V (119–126)

Hamon, Etienne : 53

Henrotay, Denis : III (24–36); IV (339–346)

Herring, Peter: VII (47–56)

Hoeper, Michael : III (217–232)

Hoff, Annette : IV (45–48)

Holm, Ingunn : VII (109–115)

Hooke, Della : I (80–89)

Hornok, Péter : VI (71–81)

Ivančan, Sekelj Tajana : VI (39–51)

Jäkära, Tiina : VI (175–178)

Jeute H. Gerson : VI (363–373)

Ježek, Martin : IV (347–356)

Karlsson, Hanna : VII (117–123)

Kelemen, Éva : V (256–260)

Kenzler, Hauke : IV (101–110); VII (379–392)

Kirjavainen, Heini : VI (167–174)

Kissock, Jonathan : I (115–118); V (113–118)

Klápště, Jan : I (331–338); II (226–236); III (294–302); IV (347–356)

Klír, Tomáš : VII (415–446)

Knight, Jeremy K. : VI (321–326)

Knittler, Herbert : V (208–221)

Komber, Jochen : IV (13–29)

König, Sonja : VI (389–404); VII (345–357)

Krabath, Stefan : VI (355–362)

Kristiansen, Mette Svart : I (47–52); IV (34–40)

Lagerstedt, Anna : VI (201–206)

Lewis, Carenza : I (90–101); II (60–70)

Lindholm, Kristina : VII (125–131)

Madani, Tariq : V (68–72)

Mahler, Ditlev L. Dall : I (47–52)

Makarov, Nikolaj : III (202–216)

Mouton, Daniel : VII (227–233)

Marstaller, Tilmann : IV (123–133)

Marti, Reto : VI (3–16); VII (291–307)

Maschmayer, Dietrich : IV (90–100)

Matthys, André : II (161–171); VII (3–4)

Meduna, Petr : I (311–313)

Mehler, Natascha : VI (227–244)

Mignot, Philippe : III (24–36); IV (339–346); V (3–10), V (11–13); VII (205–217)

Mikkelsen, Dorthe Kaldal : III (46–59)

Miklós, Zsuzsa : IV (291–307); VI (119–134)

Molnár, Erszébet : II (205–212)

Moorhouse, Stephen : VI (295–319); VII (57–75)

Możdzioch, Sławomir : I (282–295)

Mytum, Harold : I (124–133)

Nagy, Patrick : V (199–207)

Narmo, Lars Erik : VI (207–217)

Nekuda, Rostislav : I (306–310)

Nissen-Jaubert, Anne : II (213–225)

Nováček, Karel : I (314–325)

O´Connor, Kieran D. : III (92–102); IV (201–210); V (127–136)

O´Keeffe, Tadhg : I (142–153); II (87–96); III (103–105)

Obrecht, Jakob : VII (303–313)

Øye, Ingvild : III (12–23); VII (99–107)

Päffgen, Bernd : II (36–46)

Pálóczi-Horváth, András : I (262–268); II (192–204); III (60–68); IV (308–319); V (233–241); VI (1), VI (111–117)

Pesez, Jean-Marie : I (5–6), I (171–175); II (5–8); 19, 39

Pieters, Marnix : V (14–18)

Piponnier, Françoise : III (83–91)

Poisson, Jean-Michel : I (176–202); IV (232–239); V (1)

Recker, Udo : II (36–46)

Rendu, Christine (et al.) : VII (235–251)

Rensbro, Henriette : IV (41–44)

Retamero, Felix : III (177–186)

Riikonen, Jaana : VI (167–174)

Rippon, Stephen : V (93–112)

Roberts, Brian K. : I (72–79)

Rodríguez, Jorge A. Eiroa : VII (253–261)

Rösch, Manfred : VII (335–343)

Ruttkay, Matej : I (277–281); IV (264–271)

Sabján, Tibor : IV (320–332); V (242–250); VI (135–162)

Sárosi, Edit : VII (403–413)

Schmaedecke, Michael : I (7–16); II (13–24); IV (134–142); V (188–198); VII (273–289)

Schöneburg, Peter : VII (367–377)

Schreg, Rainer : IV (111–122); VII (315–333)

Skov, Hans : IV (30–33)

Skre, Dagfinn : I (53–71)

Smetánka, Zdeněk : I (331–338); II (226–236); III (294–302)

Sommer, Petr : I (339)

Somogyi, Krisztina : VI (71–81)

Sørensen, Anne Birgitte : III (156–167)

Stanojev, Nebojša : IV (333–338)

Stiewe, Heinrich : IV (76–89)

Steuer, Heiko : IV (357–360)

Stocker, David : I (72–79)

Strahl, Erwin : I (29–32)

Sümegi, Pál : VII (393–401)

Svensson, Eva : VI (189–199); VII (21–25), VII (133–142)

Taivainen, Jouni : VI (179–187)

Takács, Miklós : II (181–191); III (240–251); IV (272–290); V (222–232); VI (1), VI (53–70)

Tarcsay, Kinga : VI (31–37)

Tari, Edit : III (168–176)

Tauber, Jürg : VI (17–29)

Taupin, Marie-Claude : I (211–216)

Theune, Claudia : VI (375–387); VII (359–365)

Thompson, David : III (37–45);

Tkalčec, Tatjana : VI (39–51)

Torggler, Armin : VII (263–271)

Tomášek, Martin : III (294–302); IV (347–356)

Turner, Dennis : II (71–77)

Unger, Josef : I (296–300)

Vágner, Zsolt : VI (83–101)

Van Eenhooge, Dirk : II (52–59)

Van Doesburg, Jan : IV (151–163); VII (181–204)

Vanmechelen, Raphäel : V (19–23); VI (339–353)

Vařeka, Pavel: I (314–325)

Vince, Alan : VI (251–264)

Vizi, Márta : IV (291–307); VI (119–134)

Vyner, Blaise : VII (77–89)

Wrathmell, Stuart : I (72–79); IV (175–186)

Yates, Mike : III (37–45)

Zatykó, Csilla : VII (393–401)

Zimmerman, Haio W. : IV (1–2), IV (164–168)